Porównanie bezpośrednie

ChatGPT vs Gemini: udział w rynku i użytkownicy

Pod względem udziału w wejściach z chatbotów AI na świecie ChatGPT wyprzedza Gemini według stanu na wrzesień 2026: 80,5% do 10,9%, czyli o 69,5 p.p. W porównaniu z danymi za wrzesień 2025 różnica zmniejszyła się (wówczas 78,3 p.p.). Oficjalne liczby użytkowników opierają się na różnych definicjach i datach, dlatego należy traktować je równolegle, a nie jako jeden ranking.

Autor: Zespół redakcyjny Essentras. Dane: StatCounter Global Stats. Liczby i zdania na tej stronie są obliczane na podstawie danych przy każdej aktualizacji.

Aktualizacja: 14 października 2026. Dane do: wrzesień 2026.

Miesiąc październik 2026 jeszcze trwa (minęło 14 dni). Pokazujemy go osobno jako dane od początku miesiąca i nie uwzględniamy w głównych wskaźnikach.

Co mierzy ten wskaźnik. Udział w ruchu z chatbotów AI: spośród wszystkich wizyt na stronach internetowych pochodzących z chatbotów AI, odsetek generowany przez poszczególnych asystentów. Wskaźnik mierzy ruch kierowany do witryn. Nie jest liczbą użytkowników.

Udział w rynku ChatGPT i Gemini w czasie

  • ChatGPT
  • Gemini
0%20%40%60%80%100%kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26paź 26ChatGPT68,4%Gemini18,5%

Linia przerywana: październik 2026, dane od początku miesiąca. Wartości tymczasowe do zakończenia miesiąca.

Zobacz tabelę danych
MiesiącChatGPTGemini
paź 26 od początku miesiąca68,4%18,5%
wrz 2680,5%10,9%
sie 2679,4%10,9%
lip 2677,9%9,9%
cze 2676,9%8,0%
maj 2679,1%7,0%
kwi 2676,9%9,0%
mar 2678,2%8,7%
lut 2680,0%7,5%
sty 2680,5%7,2%
gru 2579,7%4,7%
lis 2581,8%3,0%
paź 2581,4%3,0%
wrz 2581,1%2,8%
sie 2580,9%2,2%
lip 2582,7%2,2%
cze 2579,9%2,2%
maj 2579,8%2,0%
kwi 2584,2%2,3%

Różnica w czasie

ChatGPT minus Gemini, w punktach procentowych wejść z chatbotów AI na świecie.

  • Różnica
020406080100kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26paź 26Różnica49,9

ChatGPT vs Gemini według regionów

Udział w wejściach z chatbotów AI, wrzesień 2026.

RegionChatGPTGeminiRóżnica
Na świecie80,5%10,9%+69,5
Stany Zjednoczone74,9%13,4%+61,4
Europa78,8%12,8%+66,0
Wielka Brytania79,8%10,2%+69,6
Indie77,3%16,0%+61,3
Brazylia76,5%18,1%+58,3
Niemcy78,9%11,3%+67,6
Francja79,0%11,8%+67,2
Hiszpania77,6%14,6%+62,9
Włochy69,6%19,6%+49,9
Polska80,6%14,2%+66,4
Kanada71,1%16,5%+54,7
Australia78,1%9,6%+68,5
Zjednoczone Emiraty Arabskie80,7%13,4%+67,3
Arabia Saudyjska74,7%16,9%+57,8
Meksyk70,9%21,5%+49,4
Japonia74,1%16,7%+57,4

Oficjalne i zewnętrzne dane o użytkownikach

ProduktMiernikWartośćStan naŹródło
ChatGPTTygodniowi aktywni użytkownicy900 mln27 lutego 2026OpenAI, "Scaling AI for everyone"
ChatGPTPłatni subskrybenci50 mln27 lutego 2026OpenAI, "Scaling AI for everyone"
ChatGPTUdział w odbiorcach aplikacji asystentów AI46,4%maj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
ChatGPTMiesięczni aktywni użytkownicy1,1 mldmaj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
OpenAIUdział w korporacyjnym użyciu API modeli LLM25%lipiec 2025Menlo Ventures, 2025 Mid-Year LLM Market Update
GeminiMiesięczni aktywni użytkownicy950 mln22 lipca 2026Google, Alphabet Q2 2026 earnings remarks (Sundar Pichai)
GeminiUdział w odbiorcach aplikacji asystentów AI27,7%maj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
GeminiMiesięczni aktywni użytkownicy662 mlnmaj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
GoogleUdział w korporacyjnym użyciu API modeli LLM20%lipiec 2025Menlo Ventures, 2025 Mid-Year LLM Market Update

Jak odpowiadają ChatGPT i Gemini

AsystentOdpowiedziWymienia sprawdzaną markęFirm na odpowiedźCytowań na odpowiedź
ChatGPT32216,5%5,86,8
Gemini32222,0%8,11,9

ChatGPT

  1. en.wikipedia.org29
  2. support.google.com20
  3. reddit.com16
  4. techradar.com11
  5. aad.org9
  6. bbb.org9
  7. clutch.co9
  8. gartner.com8
  9. shopify.com8
  10. angi.com7

Gemini

Brak listy domen: ten asystent zwraca źródła jako linki przekierowujące wyszukiwarki (Google grounding URLs), które ukrywają docelową witrynę, albo żadne źródło nie przeszło jeszcze progu 3 kontroli i 3 kategorii.

FAQ

ChatGPT vs Gemini: najczęściej zadawane pytania

Co jest większe: ChatGPT czy Gemini?▾

Pod względem udziału w wejściach większy jest ChatGPT: 80,5% vs 10,9% na świecie (wrzesień 2026). Oficjalne liczby użytkowników znajdą Państwo w tabeli: opierają się na różnych definicjach, więc nie są bezpośrednio porównywalne.

Ilu użytkowników mają ChatGPT i Gemini?▾

ChatGPT, tygodniowi aktywni użytkownicy: 900 mln (27 lutego 2026, wg OpenAI, "Scaling AI for everyone"). ChatGPT, płatni subskrybenci: 50 mln (27 lutego 2026, wg OpenAI, "Scaling AI for everyone"). ChatGPT, miesięczni aktywni użytkownicy: 1,1 mld (maj 2026, wg Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)). Gemini, miesięczni aktywni użytkownicy: 950 mln (22 lipca 2026, wg Google, Alphabet Q2 2026 earnings remarks (Sundar Pichai)). Gemini, miesięczni aktywni użytkownicy: 662 mln (maj 2026, wg Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)).

Czy różnica między ChatGPT i Gemini się zmniejsza?▾

Różnica wynosiła 81,9 p.p. (kwiecień 2025), a według stanu na wrzesień 2026 wynosi 69,5 p.p. W całej serii różnica zmniejszyła się. Dane za bieżący miesiąc są wstępne, dlatego ich nie uwzględniamy.

Który jest lepszy: ChatGPT czy Gemini?▾

Ta strona mierzy użycie, a nie jakość. Udział w wejściach pokazuje, ile ruchu asystent kieruje do stron internetowych. To, który asystent jest lepszy, zależy od zadania, dlatego warto przetestować oba w swojej pracy.

Dane: StatCounter Global Stats, AI Chatbot Market Share, licencja CC BY-SA 3.0. Opracowane tabele i wykresy na tej stronie udostępniamy na licencji CC BY-SA 3.0. StatCounter CC BY-SA 3.0

Sprawdź, co ChatGPT, Gemini i Claude mówią o Państwa marce

Udział w rynku pokazuje, ile ruchu generują asystenci. Bezpłatny AI Check pokazuje, co mówią, gdy kupujący pyta o Państwa kategorię.