Porównanie bezpośrednie

Claude vs Gemini: udział w rynku i użytkownicy

Pod względem udziału w wejściach z chatbotów AI na świecie Gemini wyprzedza Claude według stanu na wrzesień 2026: 10,9% do 1,0%, czyli o 10,0 p.p. W porównaniu z danymi za wrzesień 2025 różnica zwiększyła się (wówczas 1,8 p.p.). Oficjalne liczby użytkowników opierają się na różnych definicjach i datach, dlatego należy traktować je równolegle, a nie jako jeden ranking.

Autor: Zespół redakcyjny Essentras. Dane: StatCounter Global Stats. Liczby i zdania na tej stronie są obliczane na podstawie danych przy każdej aktualizacji.

Aktualizacja: 14 października 2026. Dane do: wrzesień 2026.

Miesiąc październik 2026 jeszcze trwa (minęło 14 dni). Pokazujemy go osobno jako dane od początku miesiąca i nie uwzględniamy w głównych wskaźnikach.

Co mierzy ten wskaźnik. Udział w ruchu z chatbotów AI: spośród wszystkich wizyt na stronach internetowych pochodzących z chatbotów AI, odsetek generowany przez poszczególnych asystentów. Wskaźnik mierzy ruch kierowany do witryn. Nie jest liczbą użytkowników.

Udział w rynku Claude i Gemini w czasie

  • Claude
  • Gemini
0%5%10%15%20%kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26paź 26Gemini18,5%Claude1,5%

Linia przerywana: październik 2026, dane od początku miesiąca. Wartości tymczasowe do zakończenia miesiąca.

Zobacz tabelę danych
MiesiącClaudeGemini
paź 26 od początku miesiąca1,5%18,5%
wrz 261,0%10,9%
sie 262,5%10,9%
lip 263,2%9,9%
cze 263,7%8,0%
maj 263,0%7,0%
kwi 262,7%9,0%
mar 262,9%8,7%
lut 261,4%7,5%
sty 260,9%7,2%
gru 251,1%4,7%
lis 251,1%3,0%
paź 251,0%3,0%
wrz 251,0%2,8%
sie 250,9%2,2%
lip 250,9%2,2%
cze 251,1%2,2%
maj 250,5%2,0%
kwi 250,3%2,3%

Różnica w czasie

Claude minus Gemini, w punktach procentowych wejść z chatbotów AI na świecie.

  • Różnica
0246810kwi 25lip 25paź 25sty 26kwi 26lip 26paź 26Różnica-17,0

Claude vs Gemini według regionów

Udział w wejściach z chatbotów AI, wrzesień 2026.

RegionClaudeGeminiRóżnica
Na świecie1,0%10,9%-10,0
Stany Zjednoczone1,9%13,4%-11,6
Europa1,4%12,8%-11,4
Wielka Brytania1,6%10,2%-8,7
Indie1,4%16,0%-14,6
Brazylia1,1%18,1%-17,0
Niemcy1,4%11,3%-9,9
Francja1,8%11,8%-10,0
Hiszpania1,1%14,6%-13,5
Włochy1,3%19,6%-18,3
Polska0,7%14,2%-13,5
Kanada2,2%16,5%-14,3
Australia1,8%9,6%-7,8
Zjednoczone Emiraty Arabskie1,3%13,4%-12,1
Arabia Saudyjska1,0%16,9%-15,8
Meksyk0,5%21,5%-21,0
Japonia0,9%16,7%-15,8

Oficjalne i zewnętrzne dane o użytkownikach

ProduktMiernikWartośćStan naŹródło
ClaudeUdział w odbiorcach aplikacji asystentów AI10,3%maj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
ClaudeMiesięczni aktywni użytkownicy245 mlnmaj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
AnthropicUdział w korporacyjnym użyciu API modeli LLM32%lipiec 2025Menlo Ventures, 2025 Mid-Year LLM Market Update
GeminiMiesięczni aktywni użytkownicy950 mln22 lipca 2026Google, Alphabet Q2 2026 earnings remarks (Sundar Pichai)
GeminiUdział w odbiorcach aplikacji asystentów AI27,7%maj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
GeminiMiesięczni aktywni użytkownicy662 mlnmaj 2026Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)
GoogleUdział w korporacyjnym użyciu API modeli LLM20%lipiec 2025Menlo Ventures, 2025 Mid-Year LLM Market Update

Jak odpowiadają Claude i Gemini

AsystentOdpowiedziWymienia sprawdzaną markęFirm na odpowiedźCytowań na odpowiedź
Gemini32222,0%8,11,9
Claude32225,5%7,76,6

Gemini

Brak listy domen: ten asystent zwraca źródła jako linki przekierowujące wyszukiwarki (Google grounding URLs), które ukrywają docelową witrynę, albo żadne źródło nie przeszło jeszcze progu 3 kontroli i 3 kategorii.

Claude

  1. yelp.com14
  2. apps.apple.com9
  3. clutch.co7
  4. forbes.com7
  5. heygen.com7
  6. play.google.com7
  7. angi.com6
  8. en.wikipedia.org6
  9. techradar.com6
  10. amazon.com5

FAQ

Claude vs Gemini: najczęściej zadawane pytania

Co jest większe: Claude czy Gemini?▾

Pod względem udziału w wejściach większy jest Gemini: 10,9% vs 1,0% na świecie (wrzesień 2026). Oficjalne liczby użytkowników znajdą Państwo w tabeli: opierają się na różnych definicjach, więc nie są bezpośrednio porównywalne.

Ilu użytkowników mają Claude i Gemini?▾

Claude, miesięczni aktywni użytkownicy: 245 mln (maj 2026, wg Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)). Gemini, miesięczni aktywni użytkownicy: 950 mln (22 lipca 2026, wg Google, Alphabet Q2 2026 earnings remarks (Sundar Pichai)). Gemini, miesięczni aktywni użytkownicy: 662 mln (maj 2026, wg Sensor Tower, State of AI 2026 (reported by TechCrunch)).

Czy różnica między Claude i Gemini się zmniejsza?▾

Różnica wynosiła 2,0 p.p. (kwiecień 2025), a według stanu na wrzesień 2026 wynosi 10,0 p.p. W całej serii różnica zwiększyła się. Dane za bieżący miesiąc są wstępne, dlatego ich nie uwzględniamy.

Który jest lepszy: Claude czy Gemini?▾

Ta strona mierzy użycie, a nie jakość. Udział w wejściach pokazuje, ile ruchu asystent kieruje do stron internetowych. To, który asystent jest lepszy, zależy od zadania, dlatego warto przetestować oba w swojej pracy.

Dane: StatCounter Global Stats, AI Chatbot Market Share, licencja CC BY-SA 3.0. Opracowane tabele i wykresy na tej stronie udostępniamy na licencji CC BY-SA 3.0. StatCounter CC BY-SA 3.0

Sprawdź, co ChatGPT, Gemini i Claude mówią o Państwa marce

Udział w rynku pokazuje, ile ruchu generują asystenci. Bezpłatny AI Check pokazuje, co mówią, gdy kupujący pyta o Państwa kategorię.