Ranking na żywo, odświeżany co 2 dni
Najlepszy LLM do promptów programistycznych
W rankingu AI według stanu na 8 października 2026 najwyżej oceniany model (ranking tekstowy LMArena, kategoria programowanie) to gemini-4-argon-high firmy Google z wynikiem 1562, 11 punktów przed claude-fable-5-high firmy Anthropic.
Zaktualizowano: 13 października 2026. Wyświetlamy ostatnią zapisaną kopię rankingu z dnia 8 października 2026, ponieważ nie udało się połączyć z aktualnym źródłem.
Ranking: czołowe modele (10)
Wyniki pochodzą ze ślepych głosowań w bezpośrednich pojedynkach: ranking tekstowy LMArena, kategoria programowanie. Pozycja to opublikowana przez LMArena ranga, która uwzględnia przedziały ufności, dlatego kilka modeli może zajmować to samo miejsce. Poniżej widoczne są czołowe modele (10), a pozycje od 11 do 40 znajdą Państwo na rozwijanej liście.
| Miejsce | Model | Laboratorium | Wynik | Głosy | Licencja |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | gemini-4-argon-high | 1562 ±17 | 1233 | Własnościowy | |
| 2 | claude-fable-5-high | Anthropic | 1551 ±7 | 10 404 | Własnościowy |
| 3 | claude-opus-4-7-high | Anthropic | 1550 ±6 | 18 591 | Własnościowy |
| 4 | claude-opus-4-6-high | Anthropic | 1550 ±6 | 20 617 | Własnościowy |
| 5 | claude-opus-5.5-high | Anthropic | 1550 ±16 | 1444 | Własnościowy |
| 6 | claude-opus-4-6 | Anthropic | 1548 ±5 | 23 351 | Własnościowy |
| 7 | claude-opus-4-7 | Anthropic | 1546 ±6 | 18 816 | Własnościowy |
| 8 | gpt-6.1-sol-max | OpenAI | 1545 ±20 | 911 | Własnościowy |
| 9 | gpt-6-astra-max | OpenAI | 1542 ±12 | 2424 | Własnościowy |
| 10 | kimi-k3-max | Moonshot AI | 1540 ±7 | 7775 | Otwarte wagi |
Pokaż pozycje od 11 do 40
MiejsceModel Laboratorium Wynik Licencja 11 mimo-v2.6-pro Xiaomi 1539 ±18 Otwarte wagi 12 muse-spark-1.3-max Meta 1538 ±10 Własnościowy 13 gpt-5.6-sol-xhigh OpenAI 1535 ±7 Własnościowy 14 claude-opus-5-high Anthropic 1534 ±6 Własnościowy 15 claude-fable-5.1-max Anthropic 1534 ±12 Własnościowy 16 claude-opus-4-8-high Anthropic 1533 ±6 Własnościowy 17 muse-spark-1.1 Meta 1533 ±7 Własnościowy 18 claude-sonnet-5.5-xhigh Anthropic 1532 ±17 Własnościowy 19 muse-spark-1.2 (xHigh) Meta 1531 ±15 Własnościowy 20 claude-opus-4-5-20251101-high-32k Anthropic 1531 ±7 Własnościowy 21 gemini-3.8-flash-high Google 1530 ±8 Własnościowy 22 claude-opus-5-max Anthropic 1530 ±8 Własnościowy 23 claude-opus-4-8 Anthropic 1529 ±6 Własnościowy 24 muse-spark Meta 1529 ±10 Własnościowy 25 claude-sonnet-4-6 Anthropic 1528 ±6 Własnościowy 26 deepseek-v4.1-flash-max DeepSeek 1528 ±11 Otwarte wagi 27 glm-5.3-flash Z.ai (Zhipu) 1525 ±8 Otwarte wagi 28 qwen3.7-max-preview Alibaba (Qwen) 1524 ±18 Własnościowy 29 qwen3.8-max Alibaba (Qwen) 1524 ±8 Własnościowy 30 claude-opus-4-5-20251101 Anthropic 1523 ±5 Własnościowy 31 mimo-v2.5-pro Xiaomi 1522 ±6 Otwarte wagi 32 gemini-3.1-pro-preview Google 1522 ±5 Własnościowy 33 gpt-5.4-high OpenAI 1521 ±6 Własnościowy 34 glm-5.3-max Z.ai (Zhipu) 1520 ±9 Otwarte wagi 35 claude-sonnet-4-5-20250929-high-32k Anthropic 1519 ±5 Własnościowy 36 claude-sonnet-5-high Anthropic 1519 ±6 Własnościowy 37 gpt-6-sol-max OpenAI 1519 ±12 Własnościowy 38 gpt-5.5-high OpenAI 1519 ±6 Własnościowy 39 gemini-3.6-flash-high Google 1518 ±7 Własnościowy 40 gemini-3-pro Google 1517 ±7 Własnościowy
Wyświetlono 40 z 409 modeli w tym rankingu. Dane z dnia 8 października 2026.
Najlepszy model według laboratorium
Najwyżej oceniany model każdego laboratorium w tym rankingu oraz jego dystans do lidera.
| Laboratorium | Najlepszy model | Pozycja | Wynik | Strata do #1 |
|---|---|---|---|---|
| gemini-4-argon-high | 1 | 1562 | Lider | |
| Anthropic | claude-fable-5-high | 2 | 1551 | 11 pkt |
| OpenAI | gpt-6.1-sol-max | 8 | 1545 | 17 pkt |
| Moonshot AI | kimi-k3-max | 10 | 1540 | 22 pkt |
| Xiaomi | mimo-v2.6-pro | 11 | 1539 | 23 pkt |
| Meta | muse-spark-1.3-max | 12 | 1538 | 24 pkt |
| DeepSeek | deepseek-v4.1-flash-max | 26 | 1528 | 34 pkt |
| Z.ai (Zhipu) | glm-5.3-flash | 27 | 1525 | 37 pkt |
Które laboratorium AI przoduje?
Laboratorium z największą liczbą modeli na szczycie rankingu ma najsilniejsze zaplecze, a nie tylko jeden najlepszy model.
Anthropic ma 6 z czołowych modeli (10), czyli 60%.
Modele w czołówce (10) według laboratorium
Pokaż tabelę danych
| Laboratorium | Top 10 |
|---|---|
| Anthropic | 6 |
| OpenAI | 2 |
| 1 | |
| Moonshot AI | 1 |
Otwarte kontra własnościowe: jak duża jest przepaść?
Najlepszy model z otwartymi wagami to kimi-k3-max firmy Moonshot AI z wynikiem 1540, 22 punkty za najlepszym modelem własnościowym, gemini-4-argon-high firmy Google z wynikiem 1562. Ich 95-procentowe przedziały ufności nakładają się, więc dane nie pozwalają ich rozróżnić.
9 modeli własnościowych plasuje się powyżej najlepszego modelu z otwartymi wagami, a 2 z czołowej 20 to modele z otwartymi wagami.
Otwarte wagi oznaczają tu dowolną licencję inną niż Proprietary, w tym licencje z ograniczeniami użycia. To szersza definicja niż ta według OSI.
Inne rankingi
LMArena prowadzi osobne areny do różnych zadań. Najlepszy model w jednym zastosowaniu często nie jest najlepszy w innym.
Pozostałe areny
- Tekst (ogółem)
- WebDev: claude-opus-5.5-max, Anthropic, 1813
- Wizja: claude-fable-5-high, Anthropic, 1308
- Wyszukiwanie: gpt-5.6-sol-xhigh, OpenAI, 1256
- Dokumenty: claude-fable-5, Anthropic, 1499
- Tekst na obraz: gpt-image-2.5-sunburst, OpenAI, 1425
- Edycja obrazów: gpt-image-2.5-sunburst, OpenAI, 1524
- Tekst na wideo: gemini-omni-1.1-flash, Google, 1516
Arena tekstowa według kategorii
Jak czytać ten ranking
Ta kategoria zawęża arenę tekstową do promptów dotyczących pisania, wyjaśniania lub poprawiania kodu. Mierzy, który model użytkownicy wolą przy pytaniach programistycznych, a nie który przechodzi zestaw testów.
- Wyniki pochodzą ze ślepych głosowań
- LMArena pokazuje użytkownikowi dwie anonimowe odpowiedzi na to samo zapytanie i prosi o wskazanie lepszej. Głosy z tych bezpośrednich pojedynków są dopasowywane modelem Bradleya-Terry'ego, statystycznym następcą systemu Elo, aby każdy model otrzymał jeden wynik areny. Na skali Elo stosowanej przez LMArena przewaga 100 punktów oznacza, że model z wyższym wynikiem powinien wygrywać w około 64% pojedynków.
- Przedziały ufności rozstrzygają remisy
- Każdy wynik ma 95-procentowy przedział ufności. Gdy dwa przedziały na siebie nachodzą, kolejność tych modeli nie jest przesądzona. Kolumna rankingowa LMArena już to uwzględnia, dlatego więcej niż jeden model może zajmować to samo miejsce.
- Dlaczego różni się od udziału w użyciu
- Wysoka pozycja nie oznacza, że model jest powszechnie używany. Użycie zależy od ceny, dystrybucji i przyzwyczajeń. Aby poznać skalę wdrożeń, a nie jakość, zobacz udział w rynku AI.
Metodologia i źródło
Wszystkie rankingi pochodzą ze zbioru danych rankingu LMArena na Hugging Face, opublikowanego przez LMArena (dawniej Chatbot Arena) na licencji Creative Commons Attribution 4.0. Autorstwo głosów, wyników i przedziałów ufności należy do LMArena. Essentras nie jest powiązany z LMArena.
Ta strona korzysta z podzbioru text_style_control, kategorii coding, z najnowszego podziału zbioru danych. Wyniki, przedziały, pozycje, liczby głosów i oznaczenia licencji są prezentowane tak, jak zostały opublikowane. Essentras dodaje grupowanie według laboratoriów oraz wskaźniki pochodne: różnice, udziały laboratoriów, porównanie modeli otwartych i własnościowych, a na stronie głównej także historię liderów rankingu.
Dane odświeżają się automatycznie co 2 dni. Jeśli źródło jest niedostępne, strona korzysta z ostatniej zapisanej kopii i informuje o tym na górze. Modele nigdy nie są łączone ani przemianowywane, a nazwy modeli i laboratoriów pojawiają się dokładnie tak, jak publikuje je LMArena.
Otwarte wagi oznaczają dowolną licencję inną niż Proprietary. Historia ogranicza się do tego, co zapisano w zbiorze danych: ranking tekstowy z kontrolą stylu od 28 sierpnia 2024. Nie pobieramy danych z żadnych innych serwisów rankingowych.
Śledź, jak modele AI oceniają i opisują Państwa markę, dzięki naszej usłudze AI SEO. Chcą Państwo, aby te modele polecały Państwa markę? Proszę przeczytać nasz poradnik o LLM SEO.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest najlepszy model AI w kategorii: programowanie?
Według stanu na 8 października 2026 model gemini-4-argon-high firmy Google zajmuje 1. miejsce w zestawieniu: ranking tekstowy LMArena, kategoria programowanie, z wynikiem 1562. Pozycje zmieniają się wraz z dodawaniem modeli i głosów, dlatego aktualną kolejność warto sprawdzić w tabeli powyżej.
Które laboratorium AI prowadzi w kategorii: programowanie?
Anthropic ma 6 z 10 najlepszych modeli (60%), wyprzedzając: OpenAI (2), Google (1) i Moonshot AI (1).
Czy najlepszy model z otwartymi wagami jest bliski najlepszemu modelowi własnościowemu?
Najlepszy model z otwartymi wagami to kimi-k3-max firmy Moonshot AI z wynikiem 1540, 22 punkty za najlepszym modelem własnościowym, gemini-4-argon-high firmy Google z wynikiem 1562. 9 modeli własnościowych plasuje się powyżej najlepszego modelu z otwartymi wagami, a 2 z czołowej 20 to modele z otwartymi wagami. Ich 95-procentowe przedziały ufności nakładają się, więc dane nie pozwalają ich rozróżnić. „Otwarte wagi” oznaczają tu każdą licencję inną niż Proprietary, co jest pojęciem szerszym niż definicja OSI.
Co mierzy ten ranking?
Ta kategoria zawęża arenę tekstową do promptów dotyczących pisania, wyjaśniania lub poprawiania kodu. Mierzy, który model użytkownicy wolą przy pytaniach programistycznych, a nie który przechodzi zestaw testów.
Jak często aktualizowany jest ten ranking?
Ta strona odczytuje zbiór danych LMArena co 2 dni. LMArena publikuje nowy zestaw, gdy zbierze wystarczająco dużo głosów lub doda modele, dlatego data na górze pokazuje najnowsze opublikowane dane.
Modele mają swój ranking. Co mówią o Państwa marce?
Ranking pokazuje, które modele AI są najmocniejsze. Nie pokazuje jednak, co te modele mówią Państwa klientom o Państwa firmie. Proszę uruchomić bezpłatną analizę i zobaczyć odpowiedzi.