Ranking na żywo, odświeżany co 2 dni
Ranking AI: najlepsze modele LLM
W rankingu AI według stanu na 8 października 2026 najwyżej oceniany model (ranking tekstowy LMArena) to gemini-4-argon-high firmy Google z wynikiem 1525, 18 punktów przed claude-opus-5.5-high firmy Anthropic.
Zaktualizowano: 13 października 2026. Wyświetlamy ostatnią zapisaną kopię rankingu z dnia 8 października 2026, ponieważ nie udało się połączyć z aktualnym źródłem.
Rankingi powstają na podstawie ślepych pojedynków rozstrzyganych głosami w LMArena, największej publicznej arenie preferencji użytkowników dla modeli AI. Co 2 dni odczytujemy jej otwarty zbiór danych i obliczamy, kto prowadzi, z jaką przewagą i jak to się zmieniło.
Najlepszy chatbot AI: który asystent zajmuje pierwsze miejsce, gdy jakość ze ślepych głosowań połączymy z rzeczywistym użyciem.
Ranking: czołowe modele (10)
Wyniki pochodzą ze ślepych głosowań w bezpośrednich pojedynkach: ranking tekstowy LMArena. Pozycja to opublikowana przez LMArena ranga, która uwzględnia przedziały ufności, dlatego kilka modeli może zajmować to samo miejsce. Poniżej widoczne są czołowe modele (10), a pozycje od 11 do 60 znajdą Państwo na rozwijanej liście.
| Miejsce | Model | Laboratorium | Wynik | Głosy | Licencja |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | gemini-4-argon-high | 1525 ±9 | 4892 | Własnościowy | |
| 2 | claude-opus-5.5-high | Anthropic | 1507 ±8 | 6272 | Własnościowy |
| 3 | claude-opus-4-6-high | Anthropic | 1504 ±3 | 79 415 | Własnościowy |
| 4 | claude-fable-5-high | Anthropic | 1504 ±4 | 40 026 | Własnościowy |
| 5 | claude-opus-4-7-high | Anthropic | 1501 ±4 | 65 192 | Własnościowy |
| 6 | claude-fable-5.1-max | Anthropic | 1501 ±6 | 13 063 | Własnościowy |
| 7 | claude-opus-4-6 | Anthropic | 1498 ±3 | 84 095 | Własnościowy |
| 8 | gemini-3.8-flash-high | 1497 ±5 | 31 437 | Własnościowy | |
| 9 | muse-spark-1.3-max | Meta | 1494 ±6 | 14 694 | Własnościowy |
| 10 | claude-opus-4-7 | Anthropic | 1494 ±4 | 66 315 | Własnościowy |
Pokaż pozycje od 11 do 60
MiejsceModel Laboratorium Wynik Licencja 11 muse-spark-1.2 (xHigh) Meta 1492 ±8 Własnościowy 12 muse-spark-1.1 Meta 1491 ±4 Własnościowy 13 claude-opus-5-high Anthropic 1490 ±4 Własnościowy 14 claude-opus-5-max Anthropic 1489 ±5 Własnościowy 15 muse-spark Meta 1489 ±6 Własnościowy 16 kimi-k3-max Moonshot AI 1488 ±5 Otwarte wagi 17 gemini-3.1-pro-preview Google 1487 ±3 Własnościowy 18 gemini-3.7-flash-high Google 1486 ±5 Własnościowy 19 gemini-3-pro Google 1485 ±4 Własnościowy 20 gpt-5.6-sol-xhigh OpenAI 1485 ±4 Własnościowy 21 gpt-6.1-sol-max OpenAI 1484 ±9 Własnościowy 22 qwen3.8-max Alibaba (Qwen) 1483 ±5 Własnościowy 23 gemini-3.6-flash-high Google 1482 ±4 Własnościowy 24 gpt-5.5-high OpenAI 1482 ±4 Własnościowy 25 claude-opus-4-8-high Anthropic 1481 ±4 Własnościowy 26 mimo-v2.6-pro Xiaomi 1480 ±9 Otwarte wagi 27 glm-5.3-max Z.ai (Zhipu) 1478 ±5 Otwarte wagi 28 gemini-3.5-flash-high Google 1478 ±4 Własnościowy 29 gpt-5.5 OpenAI 1477 ±4 Własnościowy 30 gemini-3.5-flash-medium Google 1476 ±4 Własnościowy 31 gpt-5.2-chat-latest-20260210 OpenAI 1476 ±4 Własnościowy 32 claude-sonnet-5.5-xhigh Anthropic 1476 ±9 Własnościowy 33 glm-5.2-max Z.ai (Zhipu) 1475 ±4 Otwarte wagi 34 gpt-5.4-high OpenAI 1475 ±4 Własnościowy 35 gpt-6-astra-max OpenAI 1475 ±7 Własnościowy 36 qwen3.7-max-preview Alibaba (Qwen) 1475 ±10 Własnościowy 37 grok-4.20-beta1 xAI 1475 ±5 Własnościowy 38 glm-5.3-flash Z.ai (Zhipu) 1475 ±5 Otwarte wagi 39 deepseek-v4.1-flash-max DeepSeek 1475 ±7 Otwarte wagi 40 claude-opus-4-8 Anthropic 1474 ±4 Własnościowy 41 claude-opus-4-5-20251101-high-32k Anthropic 1474 ±4 Własnościowy 42 gpt-5.5-instant OpenAI 1473 ±5 Własnościowy 43 gemini-3-flash Google 1473 ±4 Własnościowy 44 claude-sonnet-4-6 Anthropic 1472 ±4 Własnościowy 45 grok-4.20-beta-0309-reasoning xAI 1472 ±4 Własnościowy 46 grok-4.20-multi-agent-beta-0309 xAI 1470 ±4 Własnościowy 47 claude-opus-4-5-20251101 Anthropic 1470 ±3 Własnościowy 48 mimo-v2.5-pro Xiaomi 1468 ±4 Otwarte wagi 49 ernie-5.1 Baidu 1467 ±5 Własnościowy 50 gpt-5.6-terra-xhigh OpenAI 1466 ±4 Własnościowy 51 grok-4.5 xAI 1466 ±4 Własnościowy 52 grok-4.1-thinking xAI 1465 ±3 Własnościowy 53 gpt-5.4 OpenAI 1465 ±4 Własnościowy 54 qwen3.5-max-preview Alibaba (Qwen) 1465 ±5 Własnościowy 55 deepseek-v4-pro-high-20260813 DeepSeek 1465 ±7 Otwarte wagi 56 glm-5.1 Z.ai (Zhipu) 1464 ±4 Otwarte wagi 57 claude-sonnet-5-high Anthropic 1461 ±4 Własnościowy 58 kimi-k2.6 Moonshot AI 1461 ±4 Otwarte wagi 59 qwen3.6-max-preview Alibaba (Qwen) 1460 ±8 Własnościowy 60 grok-4.1 xAI 1459 ±3 Własnościowy
Wyświetlono 60 z 414 modeli w tym rankingu. Dane z dnia 8 października 2026.
Najlepszy model według laboratorium
Najwyżej oceniany model każdego laboratorium w tym rankingu oraz jego dystans do lidera.
| Laboratorium | Najlepszy model | Pozycja | Wynik | Strata do #1 |
|---|---|---|---|---|
| gemini-4-argon-high | 1 | 1525 | Lider | |
| Anthropic | claude-opus-5.5-high | 2 | 1507 | 18 pkt |
| Meta | muse-spark-1.3-max | 9 | 1494 | 31 pkt |
| Moonshot AI | kimi-k3-max | 16 | 1488 | 37 pkt |
| OpenAI | gpt-5.6-sol-xhigh | 20 | 1485 | 40 pkt |
| Alibaba (Qwen) | qwen3.8-max | 22 | 1483 | 42 pkt |
| Xiaomi | mimo-v2.6-pro | 26 | 1480 | 45 pkt |
| Z.ai (Zhipu) | glm-5.3-max | 27 | 1478 | 47 pkt |
| xAI | grok-4.20-beta1 | 37 | 1475 | 51 pkt |
| DeepSeek | deepseek-v4.1-flash-max | 39 | 1475 | 51 pkt |
| Baidu | ernie-5.1 | 49 | 1467 | 58 pkt |
| ByteDance | dola-seed-2.0-pro | 65 | 1456 | 69 pkt |
Które laboratorium AI przoduje?
Laboratorium z największą liczbą modeli na szczycie rankingu ma najsilniejsze zaplecze, a nie tylko jeden najlepszy model.
Anthropic ma 7 z czołowych modeli (10), czyli 70%. Anthropic ma 9 z czołowych modeli (20), czyli 45%.
Modele w czołówce (10) według laboratorium
Modele w czołówce (20) według laboratorium
Pokaż tabelę danych
| Laboratorium | Top 10 | Top 20 |
|---|---|---|
| Anthropic | 7 | 9 |
| 2 | 5 | |
| Meta | 1 | 4 |
| Moonshot AI | 0 | 1 |
| OpenAI | 0 | 1 |
Kto zajmował pierwsze miejsce
Między 28 sierpnia 2024 a 13 października 2026 LMArena opublikowała 189 rankingów tekstowych. Laboratorium na 1. miejscu zmieniło się 7 razy. Google utrzymuje 1. miejsce od 30 września 2026, czyli 13 dni według najnowszego rankingu. Obecnym liderem jest gemini-4-argon-high.
- OpenAI
- Anthropic
| Laboratorium | Dni na #1 | Udział w okresie | Najdłuższa seria (dni) |
|---|---|---|---|
| OpenAI | 314 | 40% | 300 |
| Anthropic | 240 | 31% | 236 |
| 222 | 29% | 122 |
Wszystkie okresy na #1
| Od | Do | Laboratorium | Model | Dni |
|---|---|---|---|---|
| 30 września 2026 | 13 października 2026 | gemini-4-argon-high | 13 | |
| 6 lutego 2026 | 30 września 2026 | Anthropic | claude-opus-5.5-high | 236 |
| 7 października 2025 | 6 lutego 2026 | gemini-3-pro | 122 | |
| 3 października 2025 | 7 października 2025 | Anthropic | claude-sonnet-4-5-20250929-thinking-32k | 4 |
| 21 sierpnia 2025 | 3 października 2025 | gemini-2.5-pro | 43 | |
| 7 sierpnia 2025 | 21 sierpnia 2025 | OpenAI | gpt-5-high | 14 |
| 24 czerwca 2025 | 7 sierpnia 2025 | gemini-2.5-pro | 44 | |
| 28 sierpnia 2024 | 24 czerwca 2025 | OpenAI | o3-2025-04-16 | 300 |
Historia opiera się na rankingu tekstowym z kontrolą stylu, który zbiór danych rejestruje od 28 sierpnia 2024. Okresy liczone są między opublikowanymi rankingami, więc są przybliżone do interwału publikacji.
Udział w pierwszej dziesiątce według laboratoriów w czasie
Udział dziesięciu najwyżej ocenianych modeli, które każde laboratorium utrzymywało w każdym opublikowanym rankingu.
Tabela danych: udział w top 10 według kwartałów
| Data | OpenAI | Anthropic | xAI | |
|---|---|---|---|---|
| 27 września 2024 | 50% | 10% | 10% | 10% |
| 30 grudnia 2024 | 40% | 20% | 20% | 0% |
| 30 marca 2025 | 50% | 20% | 0% | 10% |
| 24 czerwca 2025 | 50% | 10% | 20% | 10% |
| 30 września 2025 | 50% | 20% | 10% | 10% |
| 30 grudnia 2025 | 10% | 40% | 30% | 20% |
| 31 marca 2026 | 20% | 30% | 30% | 20% |
| 25 czerwca 2026 | 10% | 60% | 20% | 0% |
| 30 września 2026 | 0% | 70% | 10% | 0% |
| 13 października 2026 | 0% | 60% | 20% | 0% |
Próba kwartalna oraz najnowszy ranking. Wykres uwzględnia wszystkie rankingi (189).
Otwarte kontra własnościowe: jak duża jest przepaść?
Najlepszy model z otwartymi wagami to kimi-k3-max firmy Moonshot AI z wynikiem 1488, 37 punktów za najlepszym modelem własnościowym, gemini-4-argon-high firmy Google z wynikiem 1525. Ich 95-procentowe przedziały ufności nie nakładają się, więc różnica jest istotna statystycznie.
15 modeli własnościowych plasuje się powyżej najlepszego modelu z otwartymi wagami, a 1 z czołowej 20 to model open-weight.
Otwarte wagi oznaczają tu dowolną licencję inną niż Proprietary, w tym licencje z ograniczeniami użycia. To szersza definicja niż ta według OSI.
Inne rankingi
LMArena prowadzi osobne areny do różnych zadań. Najlepszy model w jednym zastosowaniu często nie jest najlepszy w innym.
Pozostałe areny
- WebDev: claude-opus-5.5-max, Anthropic, 1811
- Wizja: claude-fable-5-high, Anthropic, 1308
- Wyszukiwanie: gpt-5.6-sol-xhigh, OpenAI, 1256
- Dokumenty: claude-fable-5, Anthropic, 1499
- Tekst na obraz: gpt-image-2.5-sunburst, OpenAI, 1425
- Edycja obrazów: gpt-image-2.5-sunburst, OpenAI, 1524
- Tekst na wideo: gemini-omni-1.1-flash, Google, 1516
Arena tekstowa według kategorii
Jak czytać ten ranking
Arena tekstowa to flagowy ranking LMArena: użytkownicy wysyłają dowolny prompt, porównują dwie anonimowe odpowiedzi i głosują. Mierzy ogólne preferencje w zakresie pisania, rozumowania, programowania i codziennych pytań.
- Wyniki pochodzą ze ślepych głosowań
- LMArena pokazuje użytkownikowi dwie anonimowe odpowiedzi na to samo zapytanie i prosi o wskazanie lepszej. Głosy z tych bezpośrednich pojedynków są dopasowywane modelem Bradleya-Terry'ego, statystycznym następcą systemu Elo, aby każdy model otrzymał jeden wynik areny. Na skali Elo stosowanej przez LMArena przewaga 100 punktów oznacza, że model z wyższym wynikiem powinien wygrywać w około 64% pojedynków.
- Przedziały ufności rozstrzygają remisy
- Każdy wynik ma 95-procentowy przedział ufności. Gdy dwa przedziały na siebie nachodzą, kolejność tych modeli nie jest przesądzona. Kolumna rankingowa LMArena już to uwzględnia, dlatego więcej niż jeden model może zajmować to samo miejsce.
- Liczba głosów pokazuje, jak pewny jest wynik
- Liczba głosów to liczba bezpośrednich pojedynków stojących za wynikiem. Nowy model zaczyna z szerokim przedziałem, który zawęża się wraz z kolejnymi głosami, dlatego wysoki wynik przy niewielkiej liczbie głosów wymaga ostrożności.
- Kontrola stylu eliminuje wpływ długości odpowiedzi
- Ranking tekstowy wykorzystuje kontrolę stylu, domyślną w LMArena od maja 2025 r. Statystycznie koryguje ona wpływ długości i formatowania odpowiedzi, więc model nie awansuje tylko dlatego, że pisze dłużej lub bardziej rozbudowanie formatuje odpowiedzi.
- Dlaczego różni się od benchmarków
- Wyniki areny mierzą, co ludzie wybierają w otwartych zapytaniach. Stałe benchmarki mierzą poprawność odpowiedzi na ustalone pytania. Model może prowadzić w jednym zestawieniu, a zostawać w tyle w drugim, bo odpowiadają one na różne pytania.
- Dlaczego różni się od udziału w użyciu
- Wysoka pozycja nie oznacza, że model jest powszechnie używany. Użycie zależy od ceny, dystrybucji i przyzwyczajeń. Aby poznać skalę wdrożeń, a nie jakość, zobacz udział w rynku AI.
Metodologia i źródło
Wszystkie rankingi pochodzą ze zbioru danych rankingu LMArena na Hugging Face, opublikowanego przez LMArena (dawniej Chatbot Arena) na licencji Creative Commons Attribution 4.0. Autorstwo głosów, wyników i przedziałów ufności należy do LMArena. Essentras nie jest powiązany z LMArena.
Ta strona korzysta z podzbioru text_style_control, kategorii overall, z najnowszego podziału zbioru danych. Wyniki, przedziały, pozycje, liczby głosów i oznaczenia licencji są prezentowane tak, jak zostały opublikowane. Essentras dodaje grupowanie według laboratoriów oraz wskaźniki pochodne: różnice, udziały laboratoriów, porównanie modeli otwartych i własnościowych, a na stronie głównej także historię liderów rankingu.
Dane odświeżają się automatycznie co 2 dni. Jeśli źródło jest niedostępne, strona korzysta z ostatniej zapisanej kopii i informuje o tym na górze. Modele nigdy nie są łączone ani przemianowywane, a nazwy modeli i laboratoriów pojawiają się dokładnie tak, jak publikuje je LMArena.
Otwarte wagi oznaczają dowolną licencję inną niż Proprietary. Historia ogranicza się do tego, co zapisano w zbiorze danych: ranking tekstowy z kontrolą stylu od 28 sierpnia 2024. Nie pobieramy danych z żadnych innych serwisów rankingowych.
Śledź, jak modele AI oceniają i opisują Państwa markę, dzięki naszej usłudze AI SEO. Chcą Państwo, aby te modele polecały Państwa markę? Proszę przeczytać nasz poradnik o LLM SEO.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest obecnie najlepszy model AI?
Według stanu na 8 października 2026 model gemini-4-argon-high firmy Google prowadzi w rankingu tekstowym LMArena z wynikiem 1525. „Najlepszy” zależy od zadania: w rankingach programowania, wizji i wyszukiwania liderzy często są inni (linki powyżej).
Jaki jest najlepszy LLM do programowania?
W WebDev arena LMArena, która testuje tworzenie działających aplikacji internetowych, według stanu na 13 października 2026 prowadzi claude-opus-5.5-max firmy Anthropic z wynikiem 1811. W kategorii programowania w arenie tekstowej prowadzi gemini-4-argon-high firmy Google z wynikiem 1562.
Co jest lepsze: ChatGPT, Gemini czy Claude?
W rankingu tekstowym według stanu na 8 października 2026: najlepszy model firmy Google, gemini-4-argon-high, zajmuje miejsce 1 z wynikiem 1525, najlepszy model firmy Anthropic, claude-opus-5.5-high, zajmuje miejsce 2 z wynikiem 1507 i najlepszy model firmy OpenAI, gpt-5.6-sol-xhigh, zajmuje miejsce 20 z wynikiem 1485. Najwyżej plasuje się Google, z przewagą 18 punktów nad kolejnym z trzech laboratoriów, poza zakresem przedziału ufności.
Czym jest ranking LLM?
Ranking LLM porządkuje duże modele językowe według zmierzonej skuteczności. Część rankingów opiera się na stałych testach z poprawnymi odpowiedziami. Ranking LMArena opiera się na preferencjach ludzi: użytkownicy porównują dwie anonimowe odpowiedzi i głosują, a głosy składają się na wynik każdego modelu.
Jak klasyfikuje się modele AI?
Każdy głos to bezpośrednie porównanie dwóch modeli. Model Bradleya-Terry'ego przekształca tysiące takich porównań w wynik każdego modelu wraz z 95-procentowym przedziałem ufności. Modele są szeregowane według wyniku, a te o nakładających się przedziałach mogą dzielić miejsce.
Czy najlepszy model z otwartymi wagami jest bliski najlepszemu modelowi własnościowemu?
Najlepszy model z otwartymi wagami to kimi-k3-max firmy Moonshot AI z wynikiem 1488, 37 punktów za najlepszym modelem własnościowym, gemini-4-argon-high firmy Google z wynikiem 1525. 15 modeli własnościowych plasuje się powyżej najlepszego modelu z otwartymi wagami, a 1 z czołowej 20 to model open-weight. Ich 95-procentowe przedziały ufności nie nakładają się, więc różnica jest istotna statystycznie. „Otwarte wagi” oznaczają tu każdą licencję inną niż Proprietary, co jest pojęciem szerszym niż definicja OSI.
Jak często zmienia się ranking?
LMArena opublikowała 189 rankingów tekstowych w okresie od 28 sierpnia 2024 do 13 października 2026, a laboratorium na 1. miejscu zmieniło się w tym czasie 7 razy. Ta strona odczytuje zbiór danych ponownie co 2 dni i pokazuje datę najnowszych opublikowanych danych.
Modele mają swój ranking. Co mówią o Państwa marce?
Ranking pokazuje, które modele AI są najmocniejsze. Nie pokazuje jednak, co te modele mówią Państwa klientom o Państwa firmie. Proszę uruchomić bezpłatną analizę i zobaczyć odpowiedzi.